Sophie's Dinner

...everyone can cook...
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: elrakás. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: elrakás. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. május 13., csütörtök

Fenyőszörp - hóolvadással (VKF 34)


Évekkel ezelőtt, egy régi erdélyi szakácskönyvben olvastam a fenyőszörp receptjét, de eddig még csak egyszer készítettem el. Most kiváló alkalom kínálkozott, hiszen szezon van, ráadásul a VKF témájá is idevág. Sokan nem tudják, de a fenyő is afrodiziákum, illóolaját vízbe csepegtetve impotencia tüneteinek enyhítésére használható.

Lássunk most egy érdekes, új megközelítést!

Fenyőszörp
  • Friss fenyő hajtások, esetleg friss zöld fenyőtobozok
  • cukor
A fenyőhajtásokat leszedjük, és cukorral rétegezve jó szorosan befőttesüvegbe tesszük. Munkánk véget is ért... a fenyőből kiváló nedvesség a cukrot feloldja, és a szörp önmagától elkészül. 
Nagyon érdekes figyelni a folyamatot, az olvadó cukor ugyanis kisértetiesen emlékeztet a tavaszi hóolvadásra. 
A gyerekek élvezni fogják!




A tetejére kerül egy réteg cukor és jó szorosan lezárjuk.
Ha meleg, napos helyre tesszük, az olvadási folyamat még gyorsabb!


1. nap  - a cukor már összeesett és tömörült


2. nap - már megvan a gyönyörű hóolvadás minta! :)


Most ott tartunk (4. nap) hogy a cukor már szinte teljesen folyékony, viszont a 720ml-es üveg kb feléig ér fel a szörp. Mivel nagyon tömény, és inkább csak "fűszerként" használjató mint klasszikus szörpként, nem is baj ha a mennyiség nem annyira óriási. Viszont úgy látom, hogy a fenyőhajtások még elég frissek, és van még bennük nedvesség - ezért valószínűleg feltöltöm még cukorral az üvegemet. 

Ha esetleg nem fenyőhajtásból, hanem friss fenyőtobozból készül a szörp, a tobozokat késsek fel kell vágni, legalább félbe, de inkább szeletekre. Ekkor még erősebb, kicsit gyantásabb ízű szörpöt kapunk.

Akár salátára, palacsintára, erdő-limonádéba, esetleg vadakhoz ajánlom!
Tömény erdőillat és íz... :)

Szép napot!

Read more...

2010. január 4., hétfő

Birsalmasajt torta aszalt gyümölcsökkel

Baba alszik, egy gyors bejelentkezésre futja... elkészitettem én is a gasztroajándékomat a VKF-re, és egy gyenge 1,5 hónapos csúszással be is tudom blogolni! :) A napjaink még mindig nem a főzésről szólnak, illetve a blogolás oldala a nehezebb dió!

Lássuk az én gasztro ajándékomat:

Birssajt torta aszalt gyümölcsökkel


  • birsalma
  • cukor

  • dió

  • vörös áfonya (aszalt)

  • aszalt gyümölcsök a díszítéshez

  • méz

  • türelem

A birsalmát héjastól feltettem főzni, majd mikor elegendően puha lett, merülőmixerrel pépesíettem. Beletettem a darált diót és az aszalt vörösáfonyát.  A szabvány 1 kg-hoz 80 dkg cukor aránynál én jóval kevesebbet használtam, emiatt a szilárdulási idő jelentősen nőtt. A kész lekvárt gyümölcstorta formába öntöttem, és szikkadni hagytam 1-2 hétig. Mikor elegendően szilárdnak tűnt, kiborítottam, de mivel túl kevés cukrot használtam, a belseje még egyáltalán nem volt szilárd. Emiatt kiborítva is száradnia kellett majd' 1 hónapot! Szerencsére az idő megoldotta a problémát és karácsony előtt szép keményre szikkadt a birstorta formám.

 

A torta tetejét megkentem sűrű napraforgómézzel, majd aszalt barackkal, szilvával, dióval, datolyával és kandírozott narancshéj kockákkal díszítettem.

Hatalmas sikere volt!!!


Tanulság a jövőre: több cukorral jelentősen gyorsíthatom a folyamatot!!!

Szép napot!

Read more...

2009. szeptember 3., csütörtök

Sós citrom

Tavaly tavasszal Nepálban jártunk, ahonnét -természetesen - soksok fűszert, konzervet, gasztro érdekességet hoztunk. Ezek egyike a sós citrom, amire Sá annyira rákattant, hogy muszáj volt itthon reprodukálni. A recept teljes siker, talán jobb mint az eredeti. Lássuk, mi kell hozzá:

    Sós citrom:
    • kb 2 kg citrom
    • sok sok só
    • szemes bors, babérlevél, rozmaring, kakukkfű, a kívánt íz függvényében
    Elkészítés:
      A citromokat megmossuk, majd forrásban lévő bő vízbe dobáljuk, hogy elpusztítsuk az esetleg a héjon lévő baktériumokat. Rövid forralás után szűrővel kiemeljü, majd hosszanti irányban 4-6 cikkre daraboljuk őket. A szeleteket egy lavórba dobjuk, és vastagon beboritjuk sóval, mintha sonkát sóznánk. Ekkor rakjuk bele a tetszőleges száraz fűszereket. A citrom levével a só egy nedves "habarccsá" áll össze, ezzel jól átdörzsölünk minden citrom részt, hogy a legapróbb helyre is eljusson. A szeleteket a nedves sóval együtt üvegekbe töltjük. (a lenti képen bal oldalt az eredeti üveg)

      Az üvegeket lezárjuk. Pár hét érlelés után a ciromlé teljesen feloldja a sót, és egy sűrű "sószirup" képződik. Innentől már fogyasztható, de igazából bármeddig eláll.

      Figyelem! Fűszerként használjuk, mert borzasztóan intenzív sós-savanyú ízbombát kapunk! Halakhoz, mártásokhoz elég csak egy pici darabka. Bááár... előfordul, hogy Sá fomabontó módon vajaskenyérre szeleteli. Teljesen rá lehet kattanni.

        Szép napot!

        Read more...

        2009. augusztus 18., kedd

        Elrakás maraton

        A hétvégén a szüleimnél voltunk, és a mamánál szedtünk egy csomó paradicsomot, cseresznyepaprikát, zöldparadicsomot, és tököt. Még aznap délután vettünk hozzá káposztát, uborkát, és Sá este legyalulta az összeset, mivel a csalamádénak 24 órát sóban kell állnia. (A tököt is legyalulta, de azt fagyasztóba tettem) A levet találomra készitettük, mert eddig még sosem romlott meg. :) Ma pedig második felvonásként összevágtam 2 kiló hagymát, és vagy 8 kiló paprika-paradicsomot (hámozva), és összedobtam 10 üveg lecsót télire! Recept, hogy jövőre már keresni se kelljen:

          Lecsó zsírral konzerválva:
          • 2 kg hagyma
          • 6-7 kg paprika
          • 2-3 kg paradicsom
          • 0,5 kg zsír
          • 20 dkg cukor
          • 20 dkg só

          A hagymát a zsíron megpirítjuk. A paradicsomot forró vízbe dobva lehámozzuk, majd szeleteljük. A zöldpaprikát csíkokra vágjuk (a karikázás itt nem praktikus, mert az üvegbe töltve sok holt tér keletkezik!) majd forró vízfürdőbe dobva pár percig főzzük.

          A zsírban sült hagymára dobjuk a felszeletelt paradicsomot, paprikát, összeforraljuk, majd belekeverve a só-cukor mennyiséget forrón üvegekbe töltjük. Kihűlésig dunsztba tesszük, ezalatt a lecsó készre fő. Teljesen konyhakész, csak melegíteni kell!

          2.5 óra, pucolással együtt, azt hiszem büszke lehetek magamra. De most kidőltem. Most nekiállok River Cottage maratont nézni, szigorúan fekve, levezetésképpen. Szép napot!

          Read more...

          Felhasználási feltételek


          A blogon található összes fotót és írást bármely módon, forrásmegjelölés nélkül felhasználni, a szerző engedélye és előzetes, írásos beleegyezése nélkül tilos! Megsértése jogi következményeket von maga után!


            © Free Blogger Templates Blogger Theme II by Ourblogtemplates.com 2008

          Back to TOP