Sophie's Dinner

...everyone can cook...
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: savanyú. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: savanyú. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. szeptember 3., csütörtök

Sós citrom

Tavaly tavasszal Nepálban jártunk, ahonnét -természetesen - soksok fűszert, konzervet, gasztro érdekességet hoztunk. Ezek egyike a sós citrom, amire Sá annyira rákattant, hogy muszáj volt itthon reprodukálni. A recept teljes siker, talán jobb mint az eredeti. Lássuk, mi kell hozzá:

    Sós citrom:
    • kb 2 kg citrom
    • sok sok só
    • szemes bors, babérlevél, rozmaring, kakukkfű, a kívánt íz függvényében
    Elkészítés:
      A citromokat megmossuk, majd forrásban lévő bő vízbe dobáljuk, hogy elpusztítsuk az esetleg a héjon lévő baktériumokat. Rövid forralás után szűrővel kiemeljü, majd hosszanti irányban 4-6 cikkre daraboljuk őket. A szeleteket egy lavórba dobjuk, és vastagon beboritjuk sóval, mintha sonkát sóznánk. Ekkor rakjuk bele a tetszőleges száraz fűszereket. A citrom levével a só egy nedves "habarccsá" áll össze, ezzel jól átdörzsölünk minden citrom részt, hogy a legapróbb helyre is eljusson. A szeleteket a nedves sóval együtt üvegekbe töltjük. (a lenti képen bal oldalt az eredeti üveg)

      Az üvegeket lezárjuk. Pár hét érlelés után a ciromlé teljesen feloldja a sót, és egy sűrű "sószirup" képződik. Innentől már fogyasztható, de igazából bármeddig eláll.

      Figyelem! Fűszerként használjuk, mert borzasztóan intenzív sós-savanyú ízbombát kapunk! Halakhoz, mártásokhoz elég csak egy pici darabka. Bááár... előfordul, hogy Sá fomabontó módon vajaskenyérre szeleteli. Teljesen rá lehet kattanni.

        Szép napot!

        Read more...

        2009. augusztus 18., kedd

        Elrakás maraton

        A hétvégén a szüleimnél voltunk, és a mamánál szedtünk egy csomó paradicsomot, cseresznyepaprikát, zöldparadicsomot, és tököt. Még aznap délután vettünk hozzá káposztát, uborkát, és Sá este legyalulta az összeset, mivel a csalamádénak 24 órát sóban kell állnia. (A tököt is legyalulta, de azt fagyasztóba tettem) A levet találomra készitettük, mert eddig még sosem romlott meg. :) Ma pedig második felvonásként összevágtam 2 kiló hagymát, és vagy 8 kiló paprika-paradicsomot (hámozva), és összedobtam 10 üveg lecsót télire! Recept, hogy jövőre már keresni se kelljen:

          Lecsó zsírral konzerválva:
          • 2 kg hagyma
          • 6-7 kg paprika
          • 2-3 kg paradicsom
          • 0,5 kg zsír
          • 20 dkg cukor
          • 20 dkg só

          A hagymát a zsíron megpirítjuk. A paradicsomot forró vízbe dobva lehámozzuk, majd szeleteljük. A zöldpaprikát csíkokra vágjuk (a karikázás itt nem praktikus, mert az üvegbe töltve sok holt tér keletkezik!) majd forró vízfürdőbe dobva pár percig főzzük.

          A zsírban sült hagymára dobjuk a felszeletelt paradicsomot, paprikát, összeforraljuk, majd belekeverve a só-cukor mennyiséget forrón üvegekbe töltjük. Kihűlésig dunsztba tesszük, ezalatt a lecsó készre fő. Teljesen konyhakész, csak melegíteni kell!

          2.5 óra, pucolással együtt, azt hiszem büszke lehetek magamra. De most kidőltem. Most nekiállok River Cottage maratont nézni, szigorúan fekve, levezetésképpen. Szép napot!

          Read more...

          Felhasználási feltételek


          A blogon található összes fotót és írást bármely módon, forrásmegjelölés nélkül felhasználni, a szerző engedélye és előzetes, írásos beleegyezése nélkül tilos! Megsértése jogi következményeket von maga után!


            © Free Blogger Templates Blogger Theme II by Ourblogtemplates.com 2008

          Back to TOP