Sophie's Dinner

...everyone can cook...
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gyümölcsös. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: gyümölcsös. Összes bejegyzés megjelenítése

2009. szeptember 3., csütörtök

Almáslepény, az a régi menza íz

Ha visszaemlékszem az iskolás évekre, mindig is menzás voltam. Voltak ételek, amiket imádtam, és egyszerűen azóta sem sikerült itthon megismételni azokat az ízeket... valószínűleg a mennyiséget, az együtt sülő-fővő többszáz adag koncentrált ízét nem is sikerülhet soha. Sütemény nagyon ritkán volt, - szerencsére, mert nemigen ettem az édeset - viszont a menzai almáslepény egy-egy tartalmas leves, babgulyás után máig emlékezetes.

Emiatt muszáj megörökítenem ezt a receptet, ami ízében, állagában, illatában is azokat az időket idézi. Nagyon finom, teljes siker volt!!!

    Almás lepény

    Hozzávalók a tésztához:

    • 40 dkg finomliszt
    • 1 kocka Rama margarin (25 dkg )
    • 12 dkg porcukor
    • 1 tojás
    • 1 citrom reszelt héja
    • 1/2 csomag sütőpor
    • 1 csomag vaniliás cukor
    • csipetnyi só

    Hozzávalók a töltelékhez:

    • 1,5 kg alma, lereszelve, kinyomkodva
    • 1 citrom leve (aminek már elhasználtuk a héját a tésztába)
    • 5-10 dkg cukor (lehet kevesebb, ha az alma amúgy is édes)
    • 1 csomag vaniliás cukor
    • 1 evőkanál fahéj
    • 10 dkg durvára vágott, esetleg őrölt dió
    • mazsola (opcionális, mi szeretjük, de a menzaiban sosem volt )

    Először összegyúrom a tészta hozzávalóit. Nem kell sokat kihozni belőle, problémamentesen össze fog állni. A tésztagombócot kettévágom, és a felét elkezdem kinyújtani, tepsi nagyságúra. Nekem ez a mennyiség a nagyobbik, piros tepsimet töltötte meg, a sütőhöz kapott nagytepsihez dupla (de legalább 1,5x-es) adagot kell haszálni!

    Elkészítem a tölteléket. Megkérem a páromat, hogy reszelje le a hámozott almát. :) Jól kinyomkodom, majd a fahéjjal, citromlével, cukorral együtt serpenyőben pirítani kezdem, hogy a maradék víz is elpárologhasson. Mikor nem tűnik vizesnek, és a lakást már beborította a fahéj illata, ideje összeállítani a süteményt. Legutóbb, mivel épp találtam itthon, mazsola helyett szárított vörösáfonyával gazdagítottam a tölteléket.

    A kinyújtott tésztát a tepsibe simított szilikon sütőlapra terítem. Vastagon megszórom vágott/őrölt dióval, majd rásimítom a megpárolt alma tölteléket. A tészta másik felét is kinyújtom, beborítom vele a lepényt. Megszurkálom villával, és megkenem egy felvert tojással a tetejét, hogy szép csillogó színt kapjon a sütéskor.

    Kb 180 fokon sütöttem, amig a teteje szép egységes piros színt kapott. Az első szeletek már forrón elfogytak! :)

      Szép napot!

      Read more...

      2009. augusztus 31., hétfő

      Almás amerikai palacsinta

      Soha nem szerettem az édességeket, de úgy tűnik egy érkező bébi sokmindent kihoz az emberből... Próbáltam tehát egy cukormentes tészta receptet találni, amiben az édes ízt, illetve annak illúzióját a gyümölcs, és maga a "palacsinta-feeling" hozza. Hozzávalók:
      • 20 dkg liszt
      • 1 evőkanál sütőpor
      • 3 dl tej
      • 1 tojás
      • 1 evőkanál olaj

      Elkészítés: A lisztet öntsük egy közepes keverőtálba, adjuk hozzá a sütőport., tegyük hozzá a tejet és a felvert tojást, kézi habverővel csomómentesre keverjük össze. Ez idő alatt, megkérjük a férjünket, hogy reszeljen le néhány almát. A reszelt almát kinyomkodjuk, jól megszórjuk fehéjjal, és a tésztához keverjük.

      Teflon serpenyőben, zsiradék nélkül sütöttem a palacsintákat, mivel ha jó a teflon, nem fog sem leégni, sem leragadni. Ezzel a megoldással elkerülhetjük a lakásra nehezedő és kiszellőztethetelen olajos szagot is! Hát nem tökéletes?
      Én cukor és zsírmentes kismama verzióként (ha-ha, de jó, hogy amúgy is így szeretem! :), keserű kakaóporral megszórva ettem, Sá viszont jól eláztatta juharsziruppal, majd evett néhány málna-ribizli lekvárosat és nutellásat is a biztonság kedvéért. Sok cukorral. Szép napot!

      Read more...

      Felhasználási feltételek


      A blogon található összes fotót és írást bármely módon, forrásmegjelölés nélkül felhasználni, a szerző engedélye és előzetes, írásos beleegyezése nélkül tilos! Megsértése jogi következményeket von maga után!


        © Free Blogger Templates Blogger Theme II by Ourblogtemplates.com 2008

      Back to TOP