Almáslepény, az a régi menza íz
Ha visszaemlékszem az iskolás évekre, mindig is menzás voltam. Voltak ételek, amiket imádtam, és egyszerűen azóta sem sikerült itthon megismételni azokat az ízeket... valószínűleg a mennyiséget, az együtt sülő-fővő többszáz adag koncentrált ízét nem is sikerülhet soha. Sütemény nagyon ritkán volt, - szerencsére, mert nemigen ettem az édeset - viszont a menzai almáslepény egy-egy tartalmas leves, babgulyás után máig emlékezetes.
Emiatt muszáj megörökítenem ezt a receptet, ami ízében, állagában, illatában is azokat az időket idézi. Nagyon finom, teljes siker volt!!!
Almás lepény
Hozzávalók a tésztához:
- 40 dkg finomliszt
- 1 kocka Rama margarin (25 dkg )
- 12 dkg porcukor
- 1 tojás
- 1 citrom reszelt héja
- 1/2 csomag sütőpor
- 1 csomag vaniliás cukor
- csipetnyi só
Hozzávalók a töltelékhez:
- 1,5 kg alma, lereszelve, kinyomkodva
- 1 citrom leve (aminek már elhasználtuk a héját a tésztába)
- 5-10 dkg cukor (lehet kevesebb, ha az alma amúgy is édes)
- 1 csomag vaniliás cukor
- 1 evőkanál fahéj
- 10 dkg durvára vágott, esetleg őrölt dió
- mazsola (opcionális, mi szeretjük, de a menzaiban sosem volt )
Először összegyúrom a tészta hozzávalóit. Nem kell sokat kihozni belőle, problémamentesen össze fog állni. A tésztagombócot kettévágom, és a felét elkezdem kinyújtani, tepsi nagyságúra. Nekem ez a mennyiség a nagyobbik, piros tepsimet töltötte meg, a sütőhöz kapott nagytepsihez dupla (de legalább 1,5x-es) adagot kell haszálni!
Elkészítem a tölteléket. Megkérem a páromat, hogy reszelje le a hámozott almát. :) Jól kinyomkodom, majd a fahéjjal, citromlével, cukorral együtt serpenyőben pirítani kezdem, hogy a maradék víz is elpárologhasson. Mikor nem tűnik vizesnek, és a lakást már beborította a fahéj illata, ideje összeállítani a süteményt. Legutóbb, mivel épp találtam itthon, mazsola helyett szárított vörösáfonyával gazdagítottam a tölteléket.
A kinyújtott tésztát a tepsibe simított szilikon sütőlapra terítem. Vastagon megszórom vágott/őrölt dióval, majd rásimítom a megpárolt alma tölteléket. A tészta másik felét is kinyújtom, beborítom vele a lepényt. Megszurkálom villával, és megkenem egy felvert tojással a tetejét, hogy szép csillogó színt kapjon a sütéskor.
Kb 180 fokon sütöttem, amig a teteje szép egységes piros színt kapott. Az első szeletek már forrón elfogytak! :)
Szép napot!
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése